28 maja 2009 r.

  Odbyła się wycieczka SK Caritas do Przemyśla - najstarszego miasta Podkarpacia. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Rynku Starego Miasta, gdzie oglądaliśmy kamienice z charakterystycznymi podcieniami, skupione w trzech pierzejach,

 

 Następnie udaliśmy się do XVIII wiecznego kościoła oo. Franciszkanów, którego wnętrze w stylu rokoko zwracało uwagę bogactwem wystroju, rzeźb i fresków.

 

Dalej - idąc Placem Czackiego usłyszeliśmy przepiękny śpiew, który zaprowadził nas do Archikatedry Greckokatolickiej. Właśnie trwało nabożeństwo obrządku wschodniego. W świątyni podziwialiśmy zabytkowy XVII wieczny ikonostas .

 

 

Stąd ulicą Aleksandra Fredry doszliśmy do najstarszej świątyni Przemyśla -  Archikatedry Rzymskokatolickiej. We wnętrzu świątyni znajduje się m.in. słynna figura Matki Bożej Jackowej, a także relikwie świętego biskupa Józefa Sebastiana Pelczara oraz błogosławionego księdza Jana Balickiego.

 

 

Obok archikatedry znajduje się Muzeum Archidiecezjalne. Oprowadzała nas po nim siostra zakonna, która z wielka pasją przedstawiła nam udostępnione  do zwiedzania eksponaty.

 

 

Przerwę obiadową spędziliśmy u ks. Artura Jańca - obecnego dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

 

 

 

 

Po odpoczynku wyruszyliśmy w kierunku Placu Niepodległości, aby zwiedzić Muzeum Dzwonów i Fajek znajdujące się późnobarokowej, 38-metrowej Wieży Zegarowej.
Z udostępnionego tarasu widokowego podziwialiśmy ładną panoramę przemyskiej starówki.

 

 

 

 

W 2007 roku na Placu Niepodległości ustawiono pomnik Ojca Świętego - Jana Pawła II, a obok Wieży Zegarowej wybudowano fontannę.

 

 

 

 

 

Następnie udaliśmy się na Wzgórze Zamkowe.

 

 

Podchodząc ulicą Zamkową wstąpiliśmy do Wyższego Seminarium Duchownego, którego początki sięgają 1687 roku. Tutaj zobaczyliśmy najstarszą seminaryjną kaplicę z freskami Rosseta oraz pokój z pamiętnikami po bł. ks. Janie Balickim.

 

 

Dalej - pokonując kilkadziesiąt metrów w górę doszliśmy do zamku Kazimierzowskiego, wzniesionego po 1340 roku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego.

Po wyjściu z parku zamkowego podjechaliśmy busem  pod Wzgórze Zniesione, którego nazwa wywodzi się wg starych przekazów od pokonania „zniesienia” w tym miejscu Tatarów.

Stąd wybudowanym chodnikiem doszliśmy do Kopca Tatarskiego, usypanego wg legendy na mogile poległego w walce chana Tatarów. Roztacza się z niego daleka, panorama, niektórych dzielnic Przemyśla, Kotliny Sandomierskiej, Pogórza Przemyskiego.

Będziemy wspominać również jazdę saneczkami po torze  saneczkowym oraz pyszne lody w cukierni Fiore.

 

 

Uczestnikami wycieczki byli :

Uczniowie:   Magdalena Fryc, Małgorzata Cisło, Monika Sroczyk, Monika Bartnik,

Wioletta Kądziołka, Teresa Kwolek, Rafał Magoń, Marcin Rogowski,

Marek Bieńkowski, Marcin Bieńkowski, Paweł Grad

Opiekunowie: J. Smyrska, A. Plizga, L. Kiełb oraz ks. Maciej Kandefer pełniący funkcję przewodnika (nie tylko duchowego, ale i turystycznego), który spędził kilka lat
w Przemyślu.

 

 

Zespół i członkowie
S K Caritas