Aktualności

Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy

    W pierwszą sobotę października tradycyjnie maturzyści z terenu Archidiecezji Przemyskiej pielgrzymują do Częstochowy. Mottem tegorocznego spotkania na Jasnej Górze w dniu 5 X były słowa Papieża Franciszka, wcześniej wypowiedziane przez Benedykta XVI: „Kto wierzy, nigdy nie jest sam”. Do  tej blisko 5 tysięcznej grupy młodych pątników z Podkarpacia dołączyli także uczniowie naszej szkoły (5 uczniów z kl. IVa, 5 uczniów z kl. IVb , 22 osoby z klasy IVc)

  Wraz z młodzieżą do Częstochowy udali się:  wychowawczyni kl. IV c p. Julia Smyrska oraz księża katecheci: ks. Jacek Rachfał oraz ks. Maciej Kandefer, który jak dowiedzieliśmy się w Częstochowie koordynował pielgrzymkę na szczeblu diecezjalnym i przygotował m. in na to wydarzenie okolicznościowe plakaty i materiały dla uczestników.


Pierwszym punktem na naszym pielgrzymim szlaku był kościół w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, budowany na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solvay, w których podczas wojny pracował Karol Wojtyła, późniejszy papież. Do Centrum trafiły relikwie Jana Pawła II. Najcenniejszą z nich jest krew pobrana Papieżowi podczas jednego z ostatnich przed śmiercią badań w klinice Gemelli. Z Rzymu dotarł również papieski krzyż pastoralny, mitra oraz ornat, którego używał Ojciec Święty. Ampułka z krwią Papieża, zamknięta w szklanej szkatule, została umieszczona wewnątrz marmurowego ołtarza stojącego pośrodku ośmiobocznego Kościoła Relikwii. Na ścianach znalazły się obrazy przedstawiające Ojca Świętego odwiedzającego najbardziej znane sanktuaria maryjne na świecie. W Sanktuarium wierni mogą także zobaczyć płytę z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Płyta znajduje się w Kaplicy Kapłańskiej zaprojektowanej na wzór krypty św. Leonarda na Wawelu, w której ks. Karol Wojtyła odprawił swoją prymicyjną mszę św. Na płycie umieszczony jest relikwiarz w formie otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu Papieża. Jedna z kaplic Sanktuarium jest miejscem pochówku ks. kard. Andrzeja Marii Deskura oraz ks. Kard Stanisława Nagy’ego. Mogliśmy także podziwiać kaplice poświęconą św. Jadwidze oraz ciekawie przyozdobioną solnymi płaskorzeźbami kaplice dedykowaną św. Kindze. Pięknie prezentował się także górny kościół, oddany niedawno do użytku. W ołtarzu głównym i na bocznych ścianach znajduje się dekoracja mozaikowa - dzieło jezuity o. Marko Ivana Rupnika - uznanego w świecie artysty słoweńskiego pochodzenia, który wykonał m.in. dla Jana Pawła II dekoracje kaplicy papieskiej Redemptoris Mater w Pałacu Apostolskim w Watykanie a także w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo.

Drugim kościołem, który wspólnie nawiedziliśmy było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Tak się złożyło, że właśnie w tym dniu obchodzone było wspomnienie liturgiczne św. Siostry Faustyny. Najpierw pomodliliśmy się przy jej relikwiach w „starym” kościele, a następnie mogliśmy zobaczyć nową bazylikę. W jednej z kaplic w dolnym kościele odmówiliśmy wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Piękna pogoda sprawiła, że widok panoramy Krakowa z wieży kościelnej był wyjątkowo imponujący.

Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w dalsza drogę w kierunku Częstochowy. Ponieważ wspólny program pielgrzymki rozpoczynał się dopiero o godz. 15.00, mogliśmy jeszcze w naszej szkolnej grupie nawiedzić Kaplice Cudownego Obrazu i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Później razem z młodzieżą z innych szkół zgromadziliśmy się w bazylice i po wspólnym śpiewie i powitaniach wysłuchaliśmy konferencji ks. Antoniego Michno, wykładowcy pedagogiki w WSD w Przemyślu. Później na Wałach miała miejsce droga krzyżowa, a po niej uroczysta Msza Święta. Zabierający na początku liturgii głos o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium, powiedział: „Pozdrawiam was, drodzy maturzyści, którzy przybyliście do tego Jasnogórskiego Sanktuarium Nadziei, by Matkę Najświętszą prosić o wstawiennictwo u Boga, o światło Ducha Świętego, o Boże błogosławieństwo na czas przygotowania do egzaminu dojrzałości, o dobry wybór drogi życiowej, a także o wszelkie potrzebne łaski w waszym życiu. Za kilka miesięcy zamkniecie pewien etap młodzieńczego życia, który będzie przypieczętowany egzaminem maturalnym, otworzy się przed wami życie dorosłe, niemniej odpowiedzialne, które przyniesie ze sobą różne sukcesy i porażki, ważne żeby się nie poddawać, nie wątpić, nie cofać”. Mszy świętej przewodniczył ks. biskup Stanisław Jamrozek, który wygłosił także homilię. Zwracając się do młodzieży, powiedział: „Zachęcam was kochani, żebyście byli wierni Panu, Jego przykazaniom, żebyście potem to nieśli w życie dorosłe, kiedy założycie rodziny, żeby opierać je na Chrystusie, On jest fundamentem - mówił w homilii– Prośmy Matkę Najświętszą, która jest Tą pierwszą, która uwierzyła, żebyśmy byli mocni w wierze, żebyśmy przyjęli Jezusa, tak jak Ona przyjęła i potem niosła Go innym ludziom. Nie wolno zatrzymywać Jezusa dla siebie, ja Go spotkałem, przyjąłem Go, a potem dzielę się nim z innymi ludźmi. Życzę wam, żeby Pan was wspierał, żeby was umacniał, żeby ta wasza wiara była tak mocna jak to ziarnko gorczycy”.

Ostatnim punktem programu była modlitwa Apelu Jasnogórskiego. Po nim udaliśmy się w drogę powrotną i przed godziną 3.00 dotarliśmy szczęśliwie do Łańcuta.

                                                           Młodzi ze SKC, biorący udział w pielgrzymce

 

 

Egzaminy zewnętrzne

Matura

Egzamin zawodowy

Informacje o ochronie danych osobowych

Deklaracja dostępności strony internetowej

Partnerzy szkoły

Łańcut w liczbach

Kalendarz

kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Goście na stronie

Odwiedza nas 415 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Zespół Szkół Technicznych

ul. Armii Krajowej 51A

37-100 Łańcut tel. 17 225 2286

fax 17 225 6893

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sport w mediach

 

Szkoła w mediach