TECHNIK SPAWALNICTWA

1. Opis zawodu:

 Obecnie w przemyśle ok. 80% połączeń wykonuje się za pomocą technik spawalniczych. W Polsce funkcjonuje ok. 7 tyś. zakładów wykonujących wyroby i konstrukcje spawane oraz bliżej nieokreślona liczba przedsiębiorstw gdzie spawanie jest procesem pomocniczym. W normach światowych i europejskich proces spajania uznany jest za proces specjalny czyli proces którego wyniku nie można przewidzieć w trakcie jego trwania. Ewentualne wady mogą ujawnić się dopiero w trakcie jego użytkowania. W związku z tym niezbędny jest nadzór wykwalifikowanej kadry nad procesem spajania we wszystkich fazach tego procesu. Bardzo istotną rolę odgrywa tu średni personel nadzoru spawalniczego którego obecnie bardzo brakuje.

W wyniku procesu kształcenia uczeń technikum spawalnictwa powinien umieć:

 W toku zawodowego kształcenia teoretycznego i szkolenia praktycznego uczniowie nabywają wiedzę i umiejętności w zakresie:

2. Kwalifikacje uzyskiwane w czasie kształcenia:

Warunkiem uzyskania tytułu technika spawalnictwa jest zdanie dwóch egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe:

Kwalifikacja1:
MEC.08. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi.

Kwalifikacja 2:
MEC.10. Organizacja i wykonywanie prac spawalniczych.

3. Sylwetka absolwenta:

Jako absolwent technikum w zawodzie technik spawalnictwa uzyska przygotowanie bazowe dla średniego personelu spawalniczego, dzięki któremu będzie umiał:

Pełnoletni uczeń w trakcie pobytu w szkole uzyskuje kwalifikacji spawacza. Uzyskane przygotowanie pozwala absolwentowi na podjęcie pracy w różnych przedsiębiorstwach w których technologie spawania są wiodące albo pomocnicze. Może tam pełnić funkcję technologa albo kontrolera jakości. Nabyte przygotowanie zawodowe stanowi także dobre podstawy do podjęcia studiów wyższych oraz szkoleń z zakresu uprawnień personelu spawalniczego.

4. Technik spawalnictwa znajdzie zatrudnienie w:

5. Informacje dodatkowe:

Ministerstwo Edukacji Narodowej w "Prognozie krajowej " wydanej na rok 2021uznało zawód – technik spawalnictwa za kluczowy dla rozwoju państwa. Wynika to z prognoz szczególnie dużego zapotrzebowania rynku pracy na specjalistów w zakresie połączeń spawanych.

6. Baza Dydaktyczna i warunki kształcenia: