Siedem medali Mistrzostw Polski!

W dniach 15-17 marca 2013 roku w Warszawie zostały rozegrane Mistrzostwa Polski w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, Eliminacje do Mistrzostw Świata Juniorek, Juniorów, Seniorów i Weteranów, które w tym roku zostaną rozegrane w Kownie – Litwa. Mistrzostwa te były inne od wszystkich poprzednich. W piątek najpierw musieliśmy się zmierzyć ze śnieżycami, które sparaliżowały drogi Podkarpacia, ale po dziesięciu godzinach jazdy udało nam się szczęśliwie dojechać do hotelu w Warszawie.

Dotychczasowe mistrzostwa w których braliśmy udział rozgrywane były w halach sportowych, salach gimnastycznych, kinach, salach teatralnych hoteli a raz w Giżycku na brzegu jeziora na krytym korcie tenisowym.
      Tym razem uczestnicy mistrzostw byli gośćmi księży Michalitów, a areną zmagań była Hala Widowiskowo Teatralna Ośrodka Wychowawczo Profilaktycznego „Michael" mieszcząca się w podziemiach kościoła Parafii Bemowo w Warszawie. Swoje uczestnictwo w zawodach potwierdziło 225 zawodników z trzydziestu klubów sportowych polski. Łańcut i nasz region tradycyjnie już reprezentowali zawodnicy wychowankowie Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,ZIELONI" mieszczącego się w Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie. Ze względu na koszty na mistrzostwa wyjechali tylko najlepsi sprawdzeni obecnie zawodnicy klubowi tj. Marta Sroczyk, Monika Sroczyk i Andrzej Paszko. Pierwsze do rywalizacji sportowej tradycyjnie przystąpiły panie a tu czarnym koniem zawodów okazała się Marta Sroczyk talent roku najlepszy młodzieżowiec Łańcuta 2012 roku, która dokonała nie lada wyczynu w kategorii wagowej do 52 kg zdobyła cztery złote medale. Zwyciężyła w swojej grupie wiekowej do lat 18 a następnie do lat 20, 23 i seniorkach. Ze zdumieniem występ Marty oglądali trenerzy kadry narodowej, która w pokonanym polu zostawiła ich zawodniczki od siebie starsze o nawet 15 lat. Osiągniętym wynikiem 75kg ustanowiła dwa nowe rekordy polski tj. w grupie wiekowej do lat 18 i 20 a wyrównała rekord polski grupy wiekowej do lat 23. Uzyskany wynik zapewnia zawodniczce start w Mistrzostwach Świata.
     W następnej kategorii wagowej do 57 kg wystartowała Monika Sroczyk, która tym razem zdobyła dwa medale w grupie wiekowej do lat 23 srebro i w kategorii seniorek brąz.
W trakcie swojego startu osiągniętym wynikiem 80 kg o siedem kilogramów poprawiła swój rekord życiowy. W trzecim podejściu podjęła próbę pobicia rekordu polski i wycisnęła ciężar ważący 87 kg ale sędziowie dopatrzyli się w podejściu błędów i wynikiem głosowania dwa jeden podejścia nie zaliczyli.
     Honoru panów w zawodach bronił Andrzej Paszko, który startował w jednej z najmocniej obsadzonych kategorii wagowych do 66 kg. w grupie wiekowej do lat 20 i osiągniętym wynikiem 147.5 kg wywalczył brązowy medal. Suma zdobytych przez zawodniczki w mistrzostwach punktów uplasowała nasz klub na drugim miejscu w Polsce w klasyfikacji drużynowej juniorek.
     Zawodników do występu w mistrzostwach przygotował Adam Bielecki.