Dzień języka ojczystego

    21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który ma przypominać o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreślać wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową. W tym dniu również nasza społeczność szkolna, kierując się słowami Franciszka Ksawerego Dmochowskiego ,,Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”, przeprowadziła apel i konkurs wiedzy o języku polskim.

    W pierwszej części prowadzący uroczystość (Marcelina Leja, Magdalena Szmuc i Beniamin Surowiec) przedstawili historię ustanowienia Dnia Języka Ojczystego oraz krótkie dzieje polszczyzny, skąd pochodzi nasz język, dlaczego nie warto zaśmiecać go wulgaryzmami i zapożyczeniami. Następnie w szranki językowe stanęły dwie drużyny: nauczyciele (Ewa Brzyszcz, Joanna Dudek, Anna Wyczarska, Wacław Magoń, Jacek Trzyna, Michał Ligęza) kontra uczniowie (Roksana Olbrycht, Oskar Hipnar, Hubert Filip, Przemysław Bartman, Fabian Ilnicki, Patryk Lorenc). Rywalizacja była bardzo zacięta, a konkurencje nie należały do najłatwiejszych: znajomość związków frazeologicznych, przysłów, umiejętność posługiwania się słownikami, zadania stosowania poprawnych form i rozumienia języka polskiego pokazały, że nasz język ojczysty jest naprawdę trudny. Ostatecznie szala zwycięstwa przechyliła się na stronę pedagogów. Nad całością wydarzenia opiekę sprawowały Katarzyna Pliś oraz Barbara Kuźniar, które również pełniły rolę ekspertów nadzorujących prawidłowy przebieg konkursu. O techniczną stronę imprezy zadbali niezawodni szkolni akustycy: Michał Wrona i Beniamin Surowiec.

   Po pojedynku, uczestnicy i zebrani doszli do wniosku, że należy pielęgnować i szanować język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień. Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego.