CARITAS na ingresie abp Adama Szala

   W sobotę 21 maja 2016 roku przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas przy ZST pod opieką pani Julii Smyrskiej mieli zaszczyt uczestniczyć w ingresie abp Adama Szala do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu. Uroczystość rozpoczęła się procesją, która zgodnie z wielowiekową tradycją, wyruszyła z Kościoła Ojców Franciszkanów.

     W drodze do swojej katedry abp Szal wszedł również do Archikatedry Kościoła Greckokatolickiego, gdzie wpisał się do księgi pamiątkowej.
Na początku Mszy Św. w archikatedrze obrządku łacińskiego przybyłych na uroczystość powitał biskup Stanisław Jamrozek. Następnie nuncjusz apostolski odczytał bullę papieża Franciszka mianującą abp Adama Szala metropolitą przemyskim. Później nastąpiło homagium, a więc oddanie czci, szacunku i posłuszeństwa nowemu ordynariuszowi.

   W homilii nowy metropolita stwierdził, że ważnym wyzwaniem stojącym przed archidiecezją jest konieczność prowadzenia nowej akcji ewangelizacyjnej w parafiach. Zachęcał, aby zwrócić szczególną uwagę na dzieci i młodzież, którzy powinni pogłębiać swoją wiarę w grupach duszpasterskich oraz aby nie zapominać o ubogich, niepełnosprawnych i nieść im konkretną pomoc. Na zakończenie Mszy Św. abp senior Józef Michalik dziękował swojemu następcy „za świadectwo wiary i ofiarnej miłości w służbie Panu Bogu, w miłości pielgrzymiej okazywanej wobec Matki Najświętszej i w gorliwości pasterskiej świadczonej ludziom”.

   Gratulacje nowemu metropolicie przemyskiemu złożyli osobiście przedstawiciele duchowieństwa oraz władz rządowych i samorządowych wszystkich szczebli, w tym pochodzący z Przemyśla marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Odczytano też listy od prezydenta Polski Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło. Na zakończenie Liturgii abp Szal udzielił zebranym błogosławieństwa.