31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

    Drodzy Uczniowie ! 31 maja obchodziliśmy Światowy Dzień bez Tytoniu. Tegoroczne obchody przebiegają pod hasłem: „Zakaz reklamy i promocji tytoniu oraz sponsoringu przez firmy tytoniowe.” Jednym z głównych celów tegorocznej kampanii WHO jest „(…) skierowanie wysiłków lokalnych, krajowych i międzynarodowych na przeciwdziałanie przemysłowi tytoniowemu, przede wszystkim w zakresie reklamy i promocji wyrobów tytoniowych oraz ich sponsorowania”.

 

 

  Na stronie internetowej naszej szkoły umieszczone zostały:

 

Spot reklamowy

Prezentacja dotycząca szkodliwości palenia papierosów

Prezentacja WHO dotycząca zakazu reklamy i promocji wyrobów tytoniowych,

 

Zapraszamy do zapoznania się z tymi materiałami.

 

Oto kilka informacji na temat tegorocznego hasła  Światowego Dnia bez Tytoniu

 

   Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony każdego roku 31 maja to część programu Europy wolnej od dymu tytoniowego przyjętego na Konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Madrycie w 1988 roku. W tym dniu WHO stara się zwrócić uwagę opinii publicznej na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu. Tegorocznym hasłem Światowego Dnia bez Tytoniu -31 maja 2013 ogłoszonym przez WHO jest „ZAKAZ REKLAMY I PROMOCJI TYTONIU ORAZ SPONSORINGU PRZEZ FIRMY TYTONIOWE”. Zakaz wszelkiej reklamy, promocji i sponsorowania wyrobów  tytoniowych wymagany jest na mocy Ramowej Konwencji WHO o ograniczaniu używania tytoniu .
 

Kompleksowe zakazy w tym obszarze prowadzą do zmniejszenia liczby osób rozpoczynających palenie oraz do zmniejszania liczby osób palących. Jest to jeden z najbardziej opłacalnych sposobów na zmniejszenie popytu na wyroby tytoniowe.

 

    Wszystko to ma między innymi pobudzić kraje do realizacji art. 13 Ramowej Konwencji WHO o ograniczaniu używania tytoniu, mówiącego o kompleksowym zakazie reklamy i promocji tytoniu oraz sponsorowania imprez masowych przez firmy tytoniowe, a także, aby skierować uwagę środowisk lokalnych, krajowych i globalnych na działania utrudniające praktyki przemysłu tytoniowego.

    Mimo skuteczności kompleksowych zakazów, zgodnie z raportem WHO z 2011 r.
na temat epidemii palenia tytoniu, tylko 6% ludności świata jest w pełni chroniona przed narażeniem na reklamę, promocję i inne taktyki stosowane przez przemysł tytoniowy. Dodatkowo wydatki na wyroby tytoniowe często ograniczają zasoby na podstawowe towary i usługi, w tym edukację, jedzenie, ubrania, schronienie i transport. Koszty te znacznie  obciążają osoby uzależnione od tytoniu i ich rodziny, powodując to, że wiele z  nich pozostaje w błędnym kole  ubóstwa, które może obejmować całe pokolenia.

    Celem tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu jest przyczynienie się do ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed skutkami zdrowotnymi, społecznymi i ekonomicznymi wynikającymi z narażenia  na dym tytoniowy poprzez działania wspierające zakaz reklamy  i promocji wyrobów tytoniowych oraz sponsorowania przez firmy tytoniowe.

    Istotnym elementem prowadzonych działań jest również informowanie o zdrowotnych skutkach czynnego i biernego palenia tytoniu oraz edukacja społeczeństwa na temat zapisów ustawy z dnia 9 listopada 1995 o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 1996 r. Nr 10,poz 55, z póz.zm) oraz możliwości zgłaszania przypadków łamania zakazu reklamowania i promocji wyrobów tytoniowych i zakazu sponsorowania przez formy tytoniowe działalności sportowej, kulturalnej, oświatowej, zdrowotnej i społeczno-politycznej.