Seminarium podsumowujące - "Szkoła Kluczowych Kompetencji”

      W dniu 6 grudnia 2012 r. w auli Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie odbyło się uroczyste seminarium podsumowujące efekty uzyskane w trakcie realizacji ogólnopolskiego projektu pn. „Szkoła Kluczowych Kompetencji”, realizowanego w 50 szkołach zawodowych, zlokalizowanych w 5 - województwach Polski Wschodniej, w latach 2009 – 2012. W projekcie uczestniczyło łącznie 5 800 uczniów i 330 nauczycieli, realizujących zajęcia nabywania i rozwijania umiejętności kluczowych w ramach przedmiotów nauczania takich jak: matematyka, język angielski, podstawy przedsiębiorczości i technologia informatyczna. W naszej szkole w projekcie uczestniczyło 107 uczniów oraz 4 nauczycieli – mgr Joanna Dudek /kompetencja matematyczna/, mgr Jacek Trzyna /kompetencja językowa/, mgr inż. Andrzej Kowal /kompetencja przedsiębiorczość/, mgr inż. Lesław Kiełb /kompetencja informatyczna/ oraz mgr inż. Marek Miezin, który pełnił obowiązki Szkolnego Administratora projektu SKK. Seminarium rozpoczęła Pani Teresa Bogacka, Kanclerz WSEiI w Lublinie, która powitała zebranych uczestników – przedstawicieli kuratoriów oświaty, wyższych uczelni zaangażowanych w realizację projektu, organów prowadzących szkoły, nauczycieli, uczniów i zaproszonych gości. Następnie przez koordynatorów regionalnych projektu oraz nauczycieli i uczniów prezentowane były osiągnięcia uzyskane w trakcie realizacji poszczególnych form wsparcia w ramach projektu SKK, takich jak: obozy naukowe, przedsiębiorstwo symulacyjne, wakacyjne obozy naukowe, konkurs granty dla szkól, studium kompetentnych liderów. Szczególnie interesujące było wystąpienie Pana dr Marka Biełucha, który za pomocą metod statystycznych dokonał ewaluacji zewnętrznej projektu.

     Głównym narzędziem wykorzystanym do podsumowania były przygotowane ankiety, które wypełnili wszyscy uczniowie uczestniczący w projekcie przed i na zakończenie projektu. Wyniki ewaluacji w pełni potwierdziły, że wszystkie zaplanowane cele zostały zrealizowane. Średni przyrost umiejętności kluczowych dla uczniów uczestniczących w projekcie był około 11 % wyższy w stosunku do uczniów nie uczestniczący w projekcie. Za najciekawsze zajęcia realizowane w ramach projektu zostały jednogłośnie wskazane przez uczniów - wakacyjne obozy naukowe.

      Na koniec uroczystości Kierownictwo Projektu przedstawicielom szkół uczestniczących w projekcie wręczyło pamiątkowe dyplomy i okolicznościowe tabliczki. Naszą szkołę podczas uroczystości reprezentowali Panowie mgr inż. Lesław kiełb i mgr inż. Marek Miezin.