Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

   Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W tym roku szkolnym 20 listopada 2014r. przedstawiciele Samorządu Szkolnego prowadzą wśród całej społeczności szkolnej akcję edukacyjno – profilaktyczną, której celem jest zachęcanie wszystkich palących do rzucenia palenia. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.

          W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada namawiamy Polaków do rzucenia palenia.

      Papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające na jakość produktu. W efekcie decydując się na zapalenie papierosa wchłaniamy wraz z dymem tytoniowym 4 tysiące substancji szkodliwych, z czego ponad 40 to substancje rakotwórcze! Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwioobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje. Badania wykazały, że dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka, prowadząc również do jej uszkodzenia, ma właściwości alergizujące, ma działanie toksyczne na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy), może prowadzić do mutagennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych. Badania psychoneurologiczne wskazały na silne psychoaktywne, w tym uzależniające działanie nikotyny.

     Negatywny wpływ substancji rakotwórczych na zdrowie dotyczy również tzw. palaczy biernych, czyli tych, którzy nigdy nie palili, a przebywają w środowisku zanieczyszczonym dymem tytoniowym. Palacze bierni wdychają te same trujące i rakotwórcze substancje, inna jest jedynie skala narażenia ich na zachorowanie. – Bardzo niepokoi fakt, że choć 80 proc. osób dorosłych uważa, że bierne palenie może spowodować poważne choroby u osób niepalących, prawie 50 proc. palących dorosłych przyznaje, że pali w obecności dzieci. Oznacza to, że codziennie około 4 mln dzieci ma kontakt z dymem tytoniowym.
Jedynym i najskuteczniejszym sposobem, aby ustrzec się negatywnych skutków dymu tytoniowego jest rzucenie palenia. Pocieszające jest, że około 50 proc. kobiet codziennie palących papierosy chciałoby rzucić palenie.

     Obecnie uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Jest wiele sposobów na uwolnienie się od uzależnienia: od silnej woli przez terapie farmakologiczne dostosowane indywidualnie dla każdego palacza, a także wsparcie psychologiczne.

  Kobiety palą jak mężczyźni i umierają jak mężczyźni!

      U kobiet rak płuca jest obecnie najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci. Jeśli tempo zachorowań nie wyhamuje, to w ciągu najbliższych 10 lat z powodu raka płuca spowodowanego paleniem tytoniu, w Polsce może umrzeć przedwcześnie ponad 60 tys. kobiet – to więcej niż liczba mieszkańców Zakopanego, Augustowa i Krynicy Morskiej razem wziętych. Wśród 9 mln Polaków, którzy codziennie palą papierosy, aż 3,5 mln to kobiety. Państwowa Inspekcja Sanitarna corocznie aktywnie włącza się w działania na rzecz ograniczania palenia tytoniu w Polsce. We wrześniu br. Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczął kampanię edukacyjno-informacyjną, pt. „RZUĆ DYMKA" skierowaną do kobiet, które palą tytoń. Celem kampanii jest zachęcenie palących kobiet do próby rzucenia palenia oraz ukazanie korzyści z życia bez nałogu.

    Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym na całym świecie produktem o udowodnionym działaniu rakotwórczym. W dodatku nie ma mniej szkodliwych papierosów – wszystkie papierosy, bez wyjątku, „light" czy „slim", są tak samo szkodliwe dla zdrowia, ponieważ dostarczają tyle samo trujących substancji do organizmu. Dodatki smakowe dodatkowo ułatwiają inhalację, czyli powodują, że osoby palące „slimy" lub „lighty" zaciągają się głębiej i mocniej.

- co 6 sekund na świecie umiera jedna osoba w wyniku chorób spowodowanych paleniem papierosów .
- około 50 tys. osób umiera każdego roku z powodu palenia tytoniu, to kilkanaście razy więcej niż ginie w wypadkach samochodowych.
- co roku w Polsce umiera około 2 tys. osób z powodu biernego palenia.
- około 50 % nastolatków w wieku 13-15 lat ma za sobą próby palenia papierosów .
- 200 miliardów złotych może kosztować Polskę leczenie chorób spowodowanych paleniem papierosów w ciągu najbliższych 20 lat.

   Państwowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Łańcucie w ramach popularyzacji kampanii „Rzuć dymka" oraz Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu 2014r. organizuje w dniu 20 listopada 2014 roku punkt badań i porad profilaktycznych, w ramach którego w siedzibie PSSE w Łańcucie, ul. Mickiewicza 6, w godz. 8.00 – 12.00 będzie można wykonać nieodpłatnie badania:

• pomiaru ciśnienia tętniczego krwi,
• pomiaru poziomu cukru we krwi,
• pomiaru masy ciała i określenie wskaźnika BMI,
• pomiaru zawartości tlenku węgla w powietrzu wydychanych z płuc – aparatem „Smokolyzer".

      W trakcie badań będą udzielane porady nt. zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego oraz rozdawane materiały oświatowo - zdrowotne.