Główna

Rekrutacja 2024

  • Technikum

    • technik pojazdów samochodowych • technik budownictwa • technik architektury krajobrazu • technik spawalnictwa • technik logistyk 

  • Szkoła Branżowa I stopnia

    • mechanik pojazdów samochodowych • elektromechanik pojazdów samochodowych • kierowca mechanik • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie

 

„Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina…”

WYJĄTKOWE ŚWIĘTO ZESPOŁU SZKÓŁ TECHNICZNYCH

   7 listopada br. licznie zgromadzeni absolwenci, uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście świętowali Jubileusz 70-lecia Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie.

  Uroczyste obchody tego wyjątkowego Święta rozpoczęła Msza Święta w łańcuckim Kościele Farnym, której przewodniczył ks. biskup Marian Buczek, będący jednocześnie absolwentem Szkoły.

  Okolicznościową homilię wygłosił ks. prałat Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej, który na ręce dyrekcji Szkoły przekazał obraz „Stworzenie Adama”. Na zakończenie Eucharystii ks. biskup poświęcił tablicę, upamiętniającą 70 lat istnienia ZST, ufundowaną przez całą społeczność szkolną.

  Następnie uczestnicy Zjazdu, w towarzystwie Orkiestry Dętej OSP z Husowa, przemaszerowali do Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie. Na scenę wprowadzono poczty sztandarowe i w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej rozległy się dźwięki Hymnu Narodowego.

    Po jego wysłuchaniu, dyrektor ZST Marek Miezin serdecznie przywitał wszystkich absolwentów oraz gości, wśród których znaleźli się: poseł Kazimierz Gołojuch, Lucjan Kuźniar, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Stanisław Panek, przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego, Adam Krzysztoń, starosta Powiatu Łańcuckiego, Barbara Pilawa – Kraus, wicestarosta powiatu, Andrzej Barnat, przewodniczący Rady Miasta Łańcuta, Stanisław Gwizdak, burmistrz Miasta Łańcuta, ks. prałat Tadeusz Kocór, ks. prałat Władysław Kenar, ks. prałat Marek Blecharczyk, Krystyna Gruca, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Łańcucie, Marek Kuźniar, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łańcucie, Zbigniew Mierzwa, starosta powiatu przeworskiego, Józef Jodłowski, starosta powiatu rzeszowskiego, Wiesław Pusz, starosta powiatu białostockiego, Lesław Falandysz, burmistrz Lubartowa, Ryszard Bugiel, wójt gminy Kamień, Andrzej Benedyk, wójt Gminy Żołynia, Jan Kilian, członek Zarządu Powiatu Łańcuckiego, Tadeusz Gwizdak, członek Zarządu Powiatu, Marian Kurek, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Rekreacji rady Powiatu Łańcuckiego, Maciej Biały, radny powiatu, Robert Kochman, sekretarz powiatu, profesor dr inż. Czesław Rzeźnik, pracownik Instytutu Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr Henryk Rybak, pracownik naukowy Akademii Rolniczej w Krakowie, dr Dariusz Kusz, pracownik naukowy Politechniki Rzeszowskiej, dr Paweł Zawora, pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, Edward Korchowiec, dyżurny operacyjny portu lotniczego w Balicach, szef służby operacyjnej i informacyjnej 13 Eskadry Lotnictwa Transportowego, Wacław Kozłowski, długoletni dyrektor Banku Spółdzielczego w Łańcucie. Obecni byli także dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i placówek oświatowych z terenu powiatu: Małgorzata Kupis, Iwona Barnat, Jacek Król, Józef Ruszel, Józefa Skomra, Andrzej Pilecki, dyrektorzy szkoły z poprzednich lat: Ryszard Fus, Stefan Ruta, Stanisław Hudyma, przedstawiciele rodziców: Renata Wrona, Magdalena Ratajczak, Janusz Winiarz Pana oraz przedsiębiorcy: Stanisław Małecki, Jerzy Świątoniowski, Michał Ciąpała, Wiesław Stawinoga, Jerzy Filip i Henryk Szydełko.

   Dyrektor przypomniał krótko historię Szkoły, etapy jej rozwoju oraz aktualne kierunki kształcenia. Zachęcił też zebranych do sięgnięcia po monografię Szkoły, wydaną specjalnie na tę okazję. Potem głos zabrał poseł Kazimierz Gołojuch, który wspominał swoje przeżycia z czasów szkolnych, podziękował też nauczycielom za wykształcenie i wychowanie. Następnie wręczył dyrektorowi szkoły pamiątkowy grawerton, a dla młodzieży ufundował wycieczkę do Sejmu oraz Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Dalej głos zabrali: ks. prałat Tadeusz Kocór, starosta Adam Krzysztoń, burmistrz Stanisław Gwizdak i Marek Kondziołka, kierownik Oddziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Podkreślali oni wyjątkową rolę szkoły w kształceniu i wychowywaniu kolejnych pokoleń młodzieży oraz jej szczególne miejsce w historii miasta i powiatu. Anna Spicha, wieloletnia nauczycielka ZST i córka Jana Inglota, patrona Szkoły przypomniała najważniejsze fakty, związane z działalnością dydaktyczną i wychowawczą swojego ojca.

   Na zakończenie Wacław Magoń, nauczyciel historii i przedstawiciel Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Technikum Mechanizacji Rolnictwa, działającego przy szkole od 2006 r. przedstawił jego działalność. Zwrócił się też do zebranych z apelem o wspieranie stowarzyszenie, które funduje stypendia dla uzdolnionej młodzieży oraz organizuje wycieczki dla uczniów.

   Potem wszyscy mogli podziwiać część artystyczną przygotowaną przez uczniów, pod kierunkiem Kamili Konieczny i Barbary Kuźniar. Ten wyjątkowy spektakl pełen wielu ważnych wspomnień, dostarczył uczestnikom Zjazdu niezapomnianych wzruszeń. Uczniowie po mistrzowsku przedstawili historię Szkoły i jej bieżącą działalność. W niejednym oku pojawiła się łza, gdy zaprosili na scenę byłych i obecnych dyrektorów, by w ten sposób podziękować im za ich pracę i trud włożony w rozwój szkoły. Nie zabrakło też przypomnienia sylwetki patrona Jana Inglota oraz jego osiągnięć. Szczególny aplauz wśród publiczności wywołało pojawienie się na scenie atrapy pierwszego w dziejach szkoły ciągnika marki Lanz – Buldog, zwanego kolczakiem. W niezwykle obrazowy sposób uczniowie przedstawili też aktualne kierunki kształcenia. Na scenie pojawiły się motocykle, mechanicy, geodeci i architekci krajobrazu wraz z narzędziami niezbędnymi do wykonywania poszczególnych zawodów. Występom uczniów towarzyszyła prezentacja multimedialna, zawierająca archiwalne zdjęcia, związane z powstaniem i funkcjonowaniem szkoły. Uroczystość uświetniły występy Zespołu Tańca Estradowego EKROL, kierowanego przez M. Decowską i M. Dudek oraz Orkiestry Dętej OSP z Husowa, pod kierunkiem Z. Magonia i Grupy Wokalnej „Amiculus” z Wysokiej.   Następnie uczestnicy Zjazdu udali się do obiektów szkolnych. Mogli zobaczyć nowocześnie wyposażone Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego i Edukacji Zawodowej im. Felicjana Dzierżanowskiego w Łańcucie. Potem absolwenci zwiedzali szkołę, odwiedzali swoje dawne klasy i wraz z kolegami z dawnych lat wspominali chwile spędzone w jej murach. W sali gimnastycznej mogli też obejrzeć specjalną wystawę, na której zebrano zdjęcia, kroniki i wiele innych pamiątek, związanych z historią Szkoły.
Okrągły Jubileusz 70-lecia Zespołu Szkół Technicznych to doniosła, historyczna uroczystość, która bez wątpienia na długo pozostanie wszystkim w pamięci.
Zapraszamy do galerii zdjeć z naszego święta....

 

Beata Bujak

Egzaminy zewnętrzne

Matura

Egzamin zawodowy

Informacje o ochronie danych osobowych

Deklaracja dostępności strony internetowej

Partnerzy szkoły

Łańcut w liczbach

Kalendarz

lipiec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Goście na stronie

Odwiedza nas 674 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Zespół Szkół Technicznych

ul. Armii Krajowej 51A

37-100 Łańcut tel. 17 225 2286

fax 17 225 6893

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sport w mediach

 

Szkoła w mediach