Aktualności

Wycieczka do Muzeum w Bóbrce

   W dniu 27.10.2023 roku odbyła się wieczka integracyjna uczniów do Muzeum Naftowego i Gazowniczego. Przewodnicy oprowadzili nas trasą "Od kopania do wiercenia". Bóbrka jest małą galicyjską miejscowością która zasłynęła w XIX wieku jako miejsce powstania pierwszego na świecie przedsiębiorstwa naftowego. Kopalnia pełni obecnie funkcje muzealne, ropa wydobywana jest w kopalni do dzisiaj. Dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym możemy przenieść się w czasy kiedy pracował tam sam Ignacy Łukasiewicz. Warto podkreślić że Ignacy Łukasiewicz ówcześnie pracował w Łańcuckiej aptece.

     Przechadzając się alejami zobaczyliśmy unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym, a także oryginalne urządzenia i narzędzia służące do drążenia studni kopanek, wiercenia otworów czy makiety obrazujące historię narodzin polskiego przemysłu naftowego pierwszych prac górniczych. Najbardziej unikalnymi i bezcennymi zabytkami Bóbrki są obiekty, pochodzące z czasów Ignacego Łukasiewicza. Zachowane są tu dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”. Kopanka „Franek”, została wykonana ręcznie do głębokości 50 m, a następnie pogłębiona za pomocą wiertnicy ręcznej do głębokości 150 m. Kopanka „Janina” została wykopana ręcznie do głębokości 132 m, a następnie pogłębiona wiertnicą ręczną do głębokości 250 m i jest eksploatowana do dzisiejszych dni.

    W dalszej części spaceru mogliśmy zobaczyć urządzenia wiertnicze wykorzystywane w XX wieku. Świdry, żerdzie, głowice i wiertnie sterowane hydraulicznie. Ciekawymi obiektami są wieże wiertnicze i sterownia instalacji destylacji rurowo – wieżowej. Te urządzenia udoskonalane są do dzisiejszych dni. Dzięki czemu wiercenia otworów wydobywczych odbywają się nie tylko na lądzie ale także w wierceniach podmorskich. Warto tutaj wspomnieć że destylacja ropy naftowej na naftę do oświetlania została ubogacona o uzyskanie innych frakcji jej destylacji. Są to paliwa pędne takie jak etylina, olej napędowy i mazut a także smary oraz oleje stosowane w motoryzacji i nie tylko.

 

    Kolejnym etapem naszej wycieczki była zapora w Solinie. Ale to pogoda rozdaje karty i musieliśmy zmienić plany. Szybkie główkowanie i jest. Padło na Hutę szkła artystycznego Sabina Sp. z o.o. w Rymanowie. Huta Szkła Artystycznego Sabina to firma z rodzinnymi tradycjami. Pomysłodawcą i założycielem Huty Szkła Artystycznego Sabina sp. z o.o. jest Henryk Rysz. Niezmiennie, od kilkudziesięciu lat, Henryk Rysz jest tym, który projektuje kolejne wzory. 50-letnie doświadczenie w pracy ze szkłem, zdobywane najpierw Krośnieńskich Hutach Szkła, a kontynuowane w ramach własnej działalności, pozwala kształtować i modelować szkło zgodnie z pomysłem i oczekiwaniami.

    Pasję do artystycznej pracy ze szkłem podziela syn założyciela, Rafał Rysz, który z czasem dołączył do ojca i szybko zdobył uznanie jako artysta. Natomiast nad ciągłym rozwojem firmy czuwa córka Henryka – Sabina.
Podczas prezentacji tworzenia artystycznych wyrobów szklanych odbył się konkurs pod tytułem „Zgadnij Co Tworzę”. I tak. Lew Kacper (Łabędź), Maciołek Kacper (Ślimak) oraz Pich Dominika (Kotek). Wygranym gratulujemy, a pozostali wycieczkowicze mogli zakupić pamiątki z wyrobów szklanych.

    Na koniec wycieczki puste brzuchy wypełniliśmy w Krośnieńskim McDonald’s, a powrót do domów wesołą muzyką w autobusie.

Egzaminy zewnętrzne

Matura

Egzamin zawodowy

Informacje o ochronie danych osobowych

Deklaracja dostępności strony internetowej

Partnerzy szkoły

Łańcut w liczbach

Kalendarz

kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Goście na stronie

Odwiedza nas 107 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Zespół Szkół Technicznych

ul. Armii Krajowej 51A

37-100 Łańcut tel. 17 225 2286

fax 17 225 6893

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sport w mediach

 

Szkoła w mediach