Rok 2012/2013

Podsumowanie realizacji Projektu - I Edycja

„Podkarpacie Stawia na Zawodowców” – podsumowanie I edycji projektu realizowanego w ZST w Łańcucie w dwóch edycjach /od 1 września 2012 do 30 kwietnia 2013 r. – I edycja orazod 1 września 2013 r. do 30 kwietnia 2014 r. – II edycja/, w ramach Działania 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego, Priorytetu IX Rozwój wykształceniai kompetencji w regionach, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

   Głównym celem projektu jest podniesienie jakości i atrakcyjności szkolnictwa zawodowego w województwie podkarpackim poprzez organizację zajęć dodatkowych utrwalających poszerzających wiadomości i umiejętności uczniów/uczennic z zakresu przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych. W projekcie w roku szkolnym 2012/2013 w naszej szkole łącznie brało udział 230 uczniów, którzy uczestniczyli w następujących formach wsparcia:

 

1.  Zajęcia wyrównawcze z matematyki – 24 uczniów /3 grupy uczniów po 8 w grupie/.

   Zajęcia odbywały się w klasach II i III technikum. Głównym celem zajęć było powtórzenie
i rozszerzenie wiadomości przekazanych w czasie lekcji matematyki. Realizacja zajęć umożliwi wzrost kompetencji matematycznych pozwalających na ich praktyczne wykorzystanie na przedmiotach zawodowych.

 

    Głównym celem zajęć wyrównawczych z matematyki było:

-  rozwijanie umiejętności i zainteresowań matematycznych

-  poznawanie zastosowań matematyki

-  pokonywanie trudności w uczeniu się

-  zwiększanie motywacji do uczenia się

-  poznawanie swoich mocnych i słabych stron

      Dzięki udziałowi w projekcie wzrosło zainteresowanie matematyką, uczniowie przełamali lęk przed rozwiązywaniem zadań otwartych. Młodzież uczęszczająca na zajęcia rozwinęła swoje zainteresowania i uzupełniła „braki” matematyczne.

 

2.   Zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego – 24 uczniów /3 grupy po 8 w grupie. Zajęcia zostały zorganizowane dla uczniów klasy II, III i IV technikum. Realizacja zajęć ma na celu wyrównanie braków z zakresu wiadomości gramatycznych, słownictwa, słuchania i pisania. Zajęcia pomogły uczniom w osiągnięciu lepszych wyników w nauce oraz przygotowaniu się do egzaminu maturalnego.

 

3.    Zajęcia z doradztwa zawodowego – 10 uczniów /1 grupa/. Zajęcia zostały zorganizowane dla uczniów klasy II b technikum. Głównym celem zajęć było przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia zawodowego, poprzez określenie zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych. Zajęcia obejmowały również przygotowanie młodzieży do radzenia sobie w sytuacjach trudnych związanych z bezrobociem oraz koniecznością przekwalifikowania się oraz planowaniem karier edukacyjnych i zawodowych.

 

4.   Pomoc psychologiczno - pedagogiczna   - 24 uczniów /2 grupy uczniów po 12 w grupie/. Zajęcia zostały zorganizowane dla uczniów klasy I technikum, łącznie odbyło się 44 godzin zajęć lekcyjnych. Celem zajęć było wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju uczniów poprzez zaspokajanie ciekawości i potrzeby zdobywania wiedzy. Podczas zajęć uczniowie pracowali nad skutecznymi sposobami zmotywowania siebie, rozwijali własną ekspresyjność i autoprezentację, budowali komunikaty asertywne, uczyli się radzić sobie z agresją własną i innych, uczyli się radzić sobie w sytuacjach trudnych. Na zajęciach panowała przyjazna atmosfera. Zajęcia rozwijały zainteresowania uczniów umożliwiły im nabycie umiejętności współpracy i integracji w grupie, prezentacji własnego punktu widzenia, argumentowania i obrony własnego zdania, dążenia do nabywania wartościowych cech charakteru, takich jak pracowitość, wytrwałość, odwaga, odpowiedzialność i systematyczność oraz wiary we własne siły i możliwości.

 

  Zajęcia wyrównawcze odbywały się w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Uczniowie na początku roku szkolnego otrzymali materiały dydaktyczne w postaci podręczników, zeszytów do ćwiczeń, zbiorów zadań i kalkulatorów. W trakcie wszystkich zajęć uczniowie korzystali z poczęstunku w formie cateringu.

 

   Szczególnie atrakcyjną i cieszącą się dużym zainteresowaniem formą zajęć realizowanych w ramach projektu, były kursy poszerzające kwalifikacje zawodowe. Nasi uczniowie uczestniczyli w następujących formach kształcenia praktycznego:

 

- kurs operatorów wózków widłowych – 12 uczniów w zawodzie TPS

- kurs spawacza /techniki różne/ - 28 uczniów w zawodzie TPS

- kurs projektowania CAD/CAM –  6 uczniów w zawodzie TG

- kurs przedstawiciela handlowego i prawa jazdy kategorii „B” – 6 uczniów w zawodzie TG

- kurs florystyki – 12 uczniów w zawodzie TAK

- kurs operatora maszyn CNC – 12 uczniów w zawodzie TPS

 

    Obok kursów zawodowych uczniowie w trakcie ferii zimowych odbyli tygodniowe praktyki zawodowe. Program praktyki obok zajęć w zakładach pracy obejmował udział w 2 dniowym wyjeździe studyjnym. Grupa 20 uczniów naszej szkoły w zawodzie technik pojazdów samochodowych wyjechała do miejscowości Bielsko – Biała, gdzie zapoznali się z technologią produkcji silników samochodowych w firmie Fiat Power Train Technologies. W drugim dniu wyjazdu studyjnego uczniowie odwiedzili fabrykę montażu FIAT AUTOPOLAND w Tychach. Tam uczniowie uczestniczyli w prezentacji poświęconej specyfice produkcji firmy na świecie i w Polsce. Potem młodzież przeszła na hale produkcyjne gdzie mogła poznać   i zobaczyć etapy produkcji i montażu takich modeli jak: Fiat 500 oraz Lancia Ypsylon. Specjaliści z zakładu omawiali również zagadnienia dotyczące wymaganych kwalifikacji i ścieżki awansu zawodowego pracowników i osób ubiegających się o pracę w koncernie Fiata.

   

    W bieżącym roku szkolnym w trakcie wakacji odbędą się jeszcze w ramach projektu płatne miesięczne staże zawodowe. Weźmie w nich udział 52 uczniów w zawodach technik pojazdów samochodowych, technik geodeta, technik architektury krajobrazu. W trakcie stażu uczniowie będą zdobywać doświadczenie i kwalifikacje zawodowe w wyuczonym zawodzie
w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistych tzn. wykonując powierzone obowiązki zawodowe w wybranych zakładach pracy.

 

   W następnym roku szkolnym kolejna grupa uczniów będzie mogła uczestniczyć w drugiej  edycji projektu, wybierając zajęcia wyrównawcze lub kursy zawodowe dostosowane do indywidualnych potrzeb, zainteresowań i chęci poszerzenia wiadomości teoretycznych i umiejętności praktycznych.

 

Rekrutacja rozpocznie we wrześniu 2013 r.

 

Egzaminy zewnętrzne

Matura

Egzamin zawodowy

Informacje o ochronie danych osobowych

Deklaracja dostępności strony internetowej

Partnerzy szkoły

Łańcut w liczbach

Kalendarz

wrzesień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Goście na stronie

Odwiedza nas 446 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Zespół Szkół Technicznych

ul. Armii Krajowej 51A

37-100 Łańcut tel. 17 225 2286

fax 17 225 6893

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sport w mediach

 

Szkoła w mediach