Rok 2012/2013

Profilaktyka tańsza od leczenia

     W dniu 10 kwietnia 2013 r. dla wszystkich uczniów klas pierwszych odbyły się zajęcia warsztatowe pod hasłem "PROFILAKTYKA TAŃSZA OD LECZENIA". Zajęcia warsztatowe dotyczące profilaktyki uzależnienia od alkoholu i narkotyków miały na celu przeciwdziałanie spożyciu alkoholu i substancji psychoaktywnych oraz praca nad fałszywymi przekonaniami i stereotypami dotyczącymi skutków spożywania ich.

  

 

   W ramach tych warsztatów uczniowie pracowali w obszarze następujących tematów:

 

• Diagnoza zachowań ryzykownych
• Powody i motywacja do sięgania po alkohol i narkotyki przez młodzież
• Analiza szkodliwość spożywania alkoholu, narkotyków i strat jakie to może powodować.
• Praca nad mitami dotyczącymi alkoholu i uzależnienia od narkotyków
• Poznanie funkcjonowania osoby uzależnionej i jej rodziny
• Alternatywne sposoby spędzania czasu
• Dostarczanie informacji o pozytywnych wymiarach zdrowego życia
• Pokazanie możliwości poszukiwania dobrego życia bez pomocy środków psychoaktywnych

 

     Zajęcia prowadzone były przez Pana mgr Marcin Mołonia i Pana mgr Tomasz Kobylańskiego – psychoterapeutów z Centrum Szkoleniowo – Terapeutycznego SELF z Rzeszowa.

    Wśród uczniów zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, oto ich wrażenia i odczucia:

      „Według mnie zajęcia były bardzo interesujące i bardzo potrzebne, ponieważ uczą i przestrzegają przed uzależnieniem nie tylko od narkotyków, alkoholu ale także przed uzależnieniem od gier komputerowych. Dzięki takim warsztatom można otworzyć się przed rówieśnikami oraz świetnie spędzać czas z całą klasą"
                                                                                                                                                                    Patrycja

     „Moim zdaniem takie zajęcia są bardzo potrzebne, dlatego że można porozmawiać o uzależnieniach, które coraz bardziej stają się codziennością w życiu młodego człowieka. W moim odczuciu te zajęcia były bardzo udane i mam nadzieję, że będą organizowane częściej. W czasie zajęć mogliśmy zadawać pytania i uzyskiwaliśmy rzetelną odpowiedź "
                                                                                                                                                                    Adrianna

    „Cieszę się, że mieliśmy całą klasą takie zajęcia z Panem Tomaszem, był bardzo przyjemny, żartował z nami. Na zajęciach rozmawialiśmy na temat uzależnień, były różne gry i zabawy. Więc bardzo, ale to bardzo jestem zadowolona z zajęć. Warsztaty były bardzo udane, poznaliśmy się lepiej, i co najważniejsze bliżej poznaliśmy temat uzależnień"
                                                                                                                                                                    Ola
    „Na zajęciach warsztatowych robiliśmy ciekawe plakaty, na których pisaliśmy definicję uzależnienia oraz rodzaje uzależnień. Byliśmy podzieleni na czteroosobowe grupy, dzięki czemu było więcej pomysłów na wykonanie plakaut. Moim zdaniem takie zajęcia są fajne i ciekawe, ponieważ nie tylko dowiadujemy się więcej rzeczy na dany temat, ale również spędzamy milo czas w otoczeniu swojej klasy lepiej się poznając. Jest to również fajna zabawa podczas której możemy doświadczyć czegoś innego, nowego."
                                                                                                                                                                   Jadwiga

    „Moim zdaniem zajęcia były potrzebne, ponieważ można było dowiedzieć się wiele informacji na temat czyhających na nas niebezpieczeństw w życiu codziennym. Można było uświadomić sobie, że praca zespołowa, to praca szybsza, efektywniejsza i lżejsza. Wiele spraw sobie uświadomiłem np. zasadzki świata wirtualnego, który na pewno zawiera wiedzę, ale jednocześnie jest bardzo niebezpieczny i ciężko jest z niego zrezygnować. Przez to można zatracić kontakty międzyludzkie, ponieważ przez Internet łatwo jest wyrazić swoje zdanie, natomiast w życiu realnym niejednokrotnie ciężko jest nawet porozmawiać z drugą osobą. Moim zdaniem takie zajęcia są przydatne gdyż uświadamiają nam jak postępować by nie popaść w uzależnienia. Myślę, że powinny być one organizowane częściej, ponieważ uzależnić można się bardzo szybko, ale wyjść z niego samemu to już nie takie proste. "
                                                                                                                                                                   Kamil

     „W naszej szkole odbyły się warsztaty, których tematem były uzależnienia. W pierwszej chwili po wejściu do klasy czuliśmy rozluźnienie ponieważ przepadło nam kilka lekcji. Jednak, z chwilą gdy usiedliśmy w kółku i każdy miał powiedzieć kilka słów o sobie, pojawił się niepokój. Było to spowodowane tym, że każdy z nas bał się powiedzieć coś o sobie, wyrazić swoje myśli, pasje. Jednak to ćwiczenie zbliżyło nas do siebie i dało początek dalszym rozmowom w luźnym już towarzystwie. Poruszany temat uzależnień nie był nam obcy. Mam nadzieję, że jeszcze będziemy mieć szanse uczestniczyć w tego typu zajęciach."
                                                                                                                                                                   Marcin

 

 

Egzaminy zewnętrzne

Matura

Egzamin zawodowy

Informacje o ochronie danych osobowych

Deklaracja dostępności strony internetowej

Partnerzy szkoły

Łańcut w liczbach

Kalendarz

maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Goście na stronie

Odwiedza nas 240 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Zespół Szkół Technicznych

ul. Armii Krajowej 51A

37-100 Łańcut tel. 17 225 2286

fax 17 225 6893

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sport w mediach

 

Szkoła w mediach