Rok 2017-2018

Rok 2017-2018

Historia budowy hali

HISTORIA BUDOWY HALI SPORTOWEJ IM. JÓZEFA WITKA
PRZY ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W ŁAŃCUCIE


   W dniu 5 czerwca 2018 r. na podstawie decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łańcucie w Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie została odebrana i przekazana do użytku pełnowymiarowa powiatowa hala sportowa im. Józefa Witka. Nowa inwestycja, bardzo potrzebna i oczekiwana przez środowisko uczniowskie i sportowe szkół ponadgimnazjalnych powiatu łańcuckiego została usytuowana na terenie boisk szkolnych Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie, które pod względem wielkości powierzchni umożliwiały lokalizację tego typu obiektu, a dodatkowe atuty takie jak; położenie w pięknym malowniczym parku szkolnym położonym w sąsiedztwie Muzeum Zamku w Łańcucie,w bezpośredniej bliskości bursy szkolnej i centrum miasta Łańcuta sprzyjały tej lokalizacji.

   Pomysł budowy powiatowej hali sportowej, pojawił się kilka lat wcześniej jednak ze względu na brak odpowiednio dużych środków finansowych nie został zrealizowany. Potrzeby i aspiracje środowiska uczniów, nauczycieli, szkół ponadgimnazjalnych , jak również władz powiatowych spowodowały, że od samego początku Państwo Radni V kadencji na czele z Panem Starostą Adamem Krzysztoniem, przewodniczącym Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Rekreacji Panem mgr Marianem Kurkiem bardzo mocno wspierali działania, aby inwestycja ta została rozpoczęta i zakończona w trakcie bieżącej kadencji Rady Powiatu Łańcuckiego. Dodatkowo okolicznością sprzyjającą realizacji tej inwestycji była możliwość pozyskania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach konkursów ogłaszanych przez Zarząd Województwa Podkarpackiego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnegow ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

   Aby spełnić warunki wymagane do złożenia wniosku w ramach konkursów ogłaszanych przez Zarząd Województwa Podkarpackiego przystąpiono do przygotowania dokumentacji projektowej przyszłej hali sportowej. W tym celu wyłoniono firmę projektową pn. „BR” Pracownia Architektoniczna – Nycz Remigiusz, z siedzibą w Łańcucie, której powierzono przygotowanie dokumentacji kosztorysowo - budowlanej przyszłej hali sportowej. Wykonanie dokumentacji wymagało dodatkowych uzgodnień z wojewódzkim konserwatorem zabytków w Rzeszowie ponieważ teren boisk szkolnych ZST znajduje się w obszarze objętym ochroną konserwatorską. Rezultat pracy Pana mgr Remigiusza Nycza w pełni spełnił oczekiwania zamawiającego, powstał autorski projekt budowy wielofunkcyjnej hali sportowej, obiektu bardzo nowoczesnego pod względem architektonicznym, a jednocześnie funkcjonalnego pod względem użytkowym, wyposażonego w nowatorskie rozwiązania dotyczące pozyskania energii ze źródeł odnawialnych /fotowoltaika/, i wykorzystanie jej do ogrzewania i wentylacji pomieszczeń. Dokumentacja projektowa została wykonana zgodnie z podpisaną umową i odebrana w dniu w wyznaczonym terminie. Pozwolenie na budowę budynku hali sportowej zostało wydane w dniu 22 czerwca 2016 r. przez Starostę Powiatu Łańcuckiego.

   Kolejnym krokiem jakiemu musiały sprostać władze powiatu łańcuckiego było zabezpieczenie środków finansowych na realizację zadania. W tym celu został opracowany wniosek przez pracowników Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Funduszy Pomocowych Starostwa Powiatowego w Łańcucie pn. „Dostosowanie infrastruktury edukacyjnej Powiatu Łańcuckiego do potrzeb kształcenia zawodowego”, który został złożony w dniu 12 stycznia 2016 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie w ramach ogłoszonego konkursu pn. „ Dofinansowanie realizacji projektów w procedurze konkursowej, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 Oś priorytetowa VI Spójność przestrzenna i społeczna. Działanie 6.4 Infrastruktura edukacyjna Poddziałanie 6.4.2 Kształcenie zawodowe i ustawiczne oraz PWSZ. Wniosek w pełni spełnił kryteria konkursu, uzyskał akceptację zespołu oceniającego i w dniu 25 lipca 2016 r. r. została podpisana umowa na dofinansowanie projektu w wysokości 2 999 741,17 zł. W tym na halę sportową w wysokości 2 397 676,39 zł.

   Możliwość pozyskania dodatkowych środków na budowę hali sportowej skłoniły władze powiatu do wystąpienia z wnioskiem o kolejną dotację. Tym razem rozpoczęto starania o środki pochodzące z Ministerstwa Sportu i Turystyki, ze środków Funduszy Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Rozwoju Szkolnej Infrastruktury Sportowej Edycja 2017. 

   W tym celu został opracowany wniosek przez pracowników Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Łańcucie, który złożono w dniu 6 września 2017 r. Po jego rozpatrzeniu zostało przyznane dofinansowanie w wysokości 3 300 000,00 zł z przeznaczeniem na realizację projektu pn.: „Budowa hali sportowej przy Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie”.

   Po zabezpieczeniu środków finansowych zostały wszczęte prace związane z wyłonieniem wykonawcy budowy hali sportowej. W dniu 19 stycznia 2017 r. został ogłoszony przetarg nieograniczony na budowę szkolnej hali sportowej w ZST w Łańcucie. Wyniki przetargu zostały ogłoszone w dniu 17 lutego 2017 r., najkorzystniejszą ofertę budowy hali sportowej złożyła Firma Remontowo-Budowlana PIOTROWSKI. W dniu 28 lutego 2017 r. w starostwie powiatowym została podpisana umowa z wykonawcą - Firmą Remontowo-Budowlaną „PIOTROWSKI” z Wiązownicy. Koszt inwestycji na podstawie przedstawionego kosztorysu wykonawcy wyniósł 7 199 001,53 zł.

   Prace budowlane zostały rozpoczęte w dniu 8 marca 2017 r. i trwały do 9 maja 2018 r. r. W trakcie ich realizacji powstał obiekt sportowy 2 – kondygnacyjny o powierzchni zabudowy 2 093 m2 i kubaturze 19 100 m3, w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zasadniczą jego częścią jest:
- sala sportowa, na parterze do gier zespołowych o wymiarach 45,60x26,00 przy wysokości od 770 cm do 943 cm, w której znajdą się pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki oraz dwa treningowe boiska do piłki siatkowej i 4 kosze treningowe /w poprzek sali/.
Od strony zachodniej w sali sportowej umieszczono systemowe trybuny teleskopowe z 192 miejscami siedzącymi.
- sala gimnastyczna, na poddaszu o powierzchni 153 m2 z przeznaczeniem na aerobik, fitness i siłownię.

Ponadto w budynku na poszczególnych kondygnacjach zaplanowano:
Parter:
- pomieszczenie administracyjne dla pracowników,
- pomieszczenie socjalne dla pracowników,
- pomieszczenie gospodarcze dla pracowników,
- szatnia ogólnodostępna,
- szatnia dla osób niepełnosprawnych uczestników zawodów z zapleczem sanitarnym,
- pokój trenera – 2 pomieszczenia z zapleczem sanitarnym,
- magazyn na sprzęt sportowy,
- toalety – 2 pomieszczenia /dla kobiet i mężczyzn/ogólnodostępne,
- toaleta dla osób niepełnosprawnych.
Ogólna powierzchnia - 1 521,44 m²
Piętro:
- szatnie – 6 pomieszczeń z zapleczem sanitarnym,
- wentylatornia.
Ogólna powierzchnia – 263,45 m2
Poddasze:
- pomieszczenie techniczne,
- pokój trenera,
- pomieszczenie sanitarne /wc/,
- kotłownia.
Ogólna powierzchnia – 235,99 m2
Piwnica:
- pomieszczenie techniczne /magazynowe/,
Ogólna powierzchnia - 72,65 m²

   Całkowita wartość wykonanych prac budowlanych wyniosła 7 362 211,95 zł, w tym środki własne Powiatu łańcuckiego stanowiły 1 664 152,37 zł. Zabezpieczono również środki finansowe na całościowe wyposażenie pomieszczeń sportowych, sanitarnych, szatni i gabinetów nauczycieli WF w wysokości 730 000 zł.

   W budynku hali sportowej w godzinach dopołudniowych będą odbywać się zajęcia sportowe w ramach lekcji wychowania fizycznego dla uczniów Zespołu Szkół Nr 3 i Zespołu Szkól Technicznych, w godzinach popołudniowych zajęcia sekcji sportowych gier zespołowych, tańca, sportów siłowych zorganizowanych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu łańcuckiego.

   W zajęciach sekcji sportowych wezmą udział m. in zawodnicy Klubu Sportowego „LUKS” Zieloni Łańcut, działającego przy ZST w Łańcucie. Zawodnicy tego klubu, uczniowie i absolwenci szkoły to wielokrotni mistrzowie Polski i świata w konkurencjach siłowych – wyciskaniu sztangi leżąc.

   W dniu 26 czerwca 2018 r. dla upamiętnienia wybitnej i zasłużonej postaci Pana Józefa Witka, przyjaciela młodzieży, działacza sportowego, radnego Rady Miejskiej w latach 1994 – 1998 i Rady Powiatu w latach 1998 – 2002, Zarząd Powiatu Łańcuckiego dla wybudowanej powiatowej hali sportowej przy Zespole szkół Technicznych w Łańcucie postanowił nadać nazwę: Powiatowa Hala Sportowa im. Józefa Witka.

Egzaminy zewnętrzne

Matura

Egzamin zawodowy

Informacje o ochronie danych osobowych

Deklaracja dostępności strony internetowej

Partnerzy szkoły

Łańcut w liczbach

Kalendarz

lipiec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Goście na stronie

Odwiedza nas 401 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Zespół Szkół Technicznych

ul. Armii Krajowej 51A

37-100 Łańcut tel. 17 225 2286

fax 17 225 6893

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sport w mediach

 

Szkoła w mediach