Oferta edukacyjna

TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU

1. Opis zawodu:

   Zawód technika architektury krajobrazu jest obecnie zawodem poszukiwanym na europejskich rynkach pracy. Do zadań zawodowych technika architektury krajobrazu należy przygotowanie, urządzanie i pielęgnowanie terenów zieleni zarówno w mieście jak i na terenach wiejskich. Technik architektury krajobrazu nadzoruje pielęgnację parków, starodrzewu oraz produkuje rośliny ozdobne i materiał szkółkarski.
   Absolwent technikum architektury krajobrazu po ukończeniu szkoły będzie posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania, wykonawstwa i pielęgnacji zarówno współczesnych jak i historycznych obiektów zielni. Uczeń przygotowywany jest także do zdobycia prawa jazdy kategorii T.

2. Informacje dodatkowe:

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym:
• podstawy architektury krajobrazu,
• rośliny ozdobne w architekturze krajobrazu,
• obiekty małej architektury krajobrazu,
• działalność gospodarcza w architekturze krajobrazu,
• język angielski zawodowy,
• przepisy ruchu drogowego /kategoria T/.

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym:
• pracownia projektowania obiektów architektury krajobrazu,
• prace w obiektach architektury krajobrazu.
• praktyka zawodowa w przedsiębiorstwie architektury krajobrazu /160 godz./.

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:
- matematyka
- język angielski

W cyklu kształcenia wszyscy uczniowie przechodzą teoretyczną i praktyczną naukę jazdy uprawniające do przystąpienia do państwowego egzaminu na prawo jazdy kategorii T i B /ciągnik rolniczy i samochód osobowy/.

Uczniowie w trakcie pobyty w szkole mogą poszerzyć kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w kursach organizowane przez PCKPiEZ w Łańcucie uzyskując dodatkowe uprawnienia i umiejętności:

- florysty,
- dekoratora wnętrz,
- operatora wózków widłowych.

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:

- matematyka
- język angielski

3. Kwalifikacje uzyskiwane w czasie kształcenia:

Warunkiem uzyskania tytułu technika architektury krajobrazu jest zdanie dwóch egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

Kwalifikacja1:
 Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu (OGR.03.)

Kwalifikacja 2:
 Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu (OGR.04.)

4. Sylwetka absolwenta:

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik architektury krajobrazu jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1) przeprowadzanie inwentaryzacji terenów zieleni;
2) opracowywanie projektów elementów terenów zieleni;
3) opracowywanie kosztorysów na podstawie dokumentacji projektowej;
4) prowadzenie prac w zakresie urządzania, pielęgnacji i konserwacji terenów zieleni.
5) opracowanie dokumentacji powykonawczej.

   Technik architektury krajobrazu przygotowuje, urządza i pielęgnuje tereny zieleni miast i obszarów wiejskich. Nadzoruje pielęgnację parków, starodrzewu. Produkuje roślinny ozdobne i materiał szkółkarski. Nadzoruje podległych pracowników. Planuje i projektuje tereny zieleni miast i obszarów wiejskich: wyznacza miejsca do zakładania trawników, rabat bylinowych, nasadzeń drzew i krzewów. Posługuje się dokumentacją projektową w poszczególnych etapach realizacji i konserwacji terenów zieleni.

   Urządza tereny zieleni miast i obszarów wiejskich wg przygotowanego projektu: przygotowuje tereny do obsadzeń, miejsca do sadzenia drzew i krzewów, zakłada trawniki i kwietniki, obsadza gazony kwiatowe. Dokonuje wyboru drzew, krzewów, bylin i innych roślin do zaplanowanych nasadzeń. Przygotowuje receptury mieszanek ziemi ogrodowych, torfu i nawozów mineralnych.

   Rekultywuje tereny zdegradowane: wyznacza drzewa do karczowania i ścinania itp. Opiekuje się powierzoną zielenią na osiedlach, w parkach oraz przed obiektami użyteczności publicznej: wyznacza drzewa i krzewy do cięć sanitarnych, nadzoruje przycinanie żywopłotów, strzyżenie trawników, usuwanie konarów i gałęzi drzew w bliskim sąsiedztwie nadziemnych urządzeń inżynierskich.

5. Technik architektury krajobrazu znajdzie zatrudnienie w:

- jednostkach opracowujących projekty zagospodarowania obiektów architektury krajobrazu
- jednostkach realizacyjnych i pielęgnujących obiekty architektury krajobrazu
- jednostkach administracyjnych sprawujących nadzór nad obiektami architektury krajobrazu
- jednostkach administracji samorządowej /m.in. w wydziałach: geodezji i kartografii, ochrony środowiska, kształtowania i pielęgnacji zieleni itp.
- w placówkach służb ochrony zabytków i ochrony przyrody
- właścicieli obiektów krajobrazowych
- w szkółkach drzew, krzewów i roślin ozdobnych


6. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia:

 

Oferta edukacyjna 2024

  •  

     

     

          Nauka w technikum dla absolwentów szkół podstawowych trwa pięć lat. W tym czasie realizowane są zajęcia edukacyjne obejmujące kształcenie ogólne oraz kształcenie zawodowe w formie teoretycznej i praktycznej, dające odpowiednie przygotowanie zawodowe lub tytuł zawodowy technika, umożliwiający podjęcie pracy zawodowej bezpośrednio po ukończeniu szkoły, czego nie umożliwia ukończenie liceum ogólnokształcącego.

     

          Kształcenie ogólne w technikum jest realizowane w tym samym zakresie, co w liceum ogólnokształcącym. W przeciwieństwie do LO uczniowie wybierają nie trzy lub cztery przedmioty ogólnokształcące realizowane w zakresie rozszerzonym, tylko dwa. Przedmioty te muszą być powiązane pod względem treści nauczania z nauczanym zawodem. Po ukończeniu szkoły absolwenci technikum mogą przystąpić do egzaminu maturalnego, a po uzyskaniu świadectwa dojrzałości kontynuować naukę na wyższych uczelniach w wyuczonym lub innym zawodzie, lub specjalności.

     

         Kształcenie zawodowe obejmuje zajęcia edukacyjne realizowane w formie teoretycznej i praktycznej oraz praktykę zawodową realizowaną u pracodawcy. Liczba godzin przeznaczona na realizację kształcenia teoretycznego jest taka sama, jak liczba godzin przeznaczona na kształcenie praktyczne - w całym cyklu nauczania wynosi po 750 godzin, łącznie 1500 godzin. Nauka wiadomości i umiejętności zawodowych w wybranym przez uczniów zawodzie odbywa się na zajęciach edukacyjnych w szkole i centrum kształcenia praktycznego z zakresu wyodrębnionych kwalifikacji zawodowych, opisanych pod względem merytorycznym w podstawie programowej kształcenia w danym zawodzie. W każdym zawodzie na poziomie technikum wyodrębnione są dwie kwalifikacje.

     

         Z wiadomości i umiejętności objętych wybraną kwalifikacją, przeprowadzane są w trakcie nauki w szkole egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie. Zdanie egzaminu z kwalifikacji zawodowej zostaje potwierdzone przez wydanie świadectwa przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie. Uczniowie, którzy spełnią warunek: ukończyli szkołę, uzyskali pozytywny wynik w zakresie wszystkich kwalifikacji zawodowych, uzyskują dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Uzyskanie dyplomu zawodowego nadaje absolwentowi szkoły tytuł zawodowy technika, uprawniający do podjęcia pracy zawodowej w wyuczonym lub pokrewnym zawodzie. Absolwenci szkoły mający uprawnienia zawodowe w wyuczonym zawodzie mogą poszerzać je, zdobywając dodatkowe uprawnienia w oparciu o system kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

     

     

     

     

Egzaminy zewnętrzne

Matura

Egzamin zawodowy

Informacje o ochronie danych osobowych

Deklaracja dostępności strony internetowej

Partnerzy szkoły

Łańcut w liczbach

Kalendarz

maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Goście na stronie

Odwiedza nas 179 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Zespół Szkół Technicznych

ul. Armii Krajowej 51A

37-100 Łańcut tel. 17 225 2286

fax 17 225 6893

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sport w mediach

 

Szkoła w mediach